Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
17 березня 2025 року колегія суддів з розгляду кримінальних справ Івано-Франківського апеляційного суду у відкритому судовому засіданні завершила розгляд апеляційних скарг громадян, які обвинувачені у державній зраді, та постановив апеляційні скарги захисників обвинувачених залишити без задоволення, вирок Івано-Франківського міського суду залишити без змін.
Івано-Франківський міський суд 1 листопада 2024 року ухвалив вирок, у якому визнав трьох обвинувачених винними у вчинені злочинів, передбачених частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу України (державна зрада), та призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі терміном 13 років із конфіскацією усього належного кожному майна.
За інформацією Івано-Франківського апеляційного суду, троє громадян України 1980, 1973 та 1998 років народження були завербовані російськими спецслужбами і допомагали ворожим спецслужбам готувати ракетний удар по військовому аеродрому Івано-Франківська 24 лютого 2022 року.
Під час розгляду кримінального провадження Івано-Франківським міським судом було встановлено, що громадянина України 1980 року народження, було завербовано за матеріальну вигоду та в залежності від компрометуючих обставин, у місті Ніцца (Республіка Франція), в Російській Православній церкві, у 2021 році. В подальшому він під виглядом блогера мандрував Україною та за допомогою БПЛА фільмував критично важливі та стратегічні об’єкти по різних областях держави, і викладав відео до соціальної мережі, тим самим звітуючи перед своїми російськими кураторами.
Двох інших підозрюваних теж було завербовано за аналогічних обставин. Жінку 1973 року народження у 2013 році в Республіці Білорусь, а чоловіка 1998 року народження, у 2021 році в Україні.
Наприкінці 2021 – початку 2022 років, усі троє прибули на територію західного регіону, де здійснювали спостереження за військовим аеродромом та будівлями державної влади. Чоловік 1980 року за допомогою БПЛА (програмне налаштування якого було змінено для умов польотів у забороненій зоні) знімав територію аеропорту, а жінка 1973 року народження, фільмувала стратегічні об’єкти на території області й зліт та посадку українських військових літаків.
Для коригування ракетного удару по території аеропорту підозрюваний 1980 року народження, розміщував біля забороненої території так звані «маячки». А після обстрілу цього важливого об’єкту він фіксував за допомогою БПЛА його наслідки та розмістив відео в соцмережі як звіт для кураторів.
Наступного дня після ракетного обстрілу він мав зустрітися зі своєю спільницею, а їхній третій спільник 1998 року народження, який передавав їм інструкції від російських кураторів, мав забезпечити їхній нелегальний відхід до країн Європи.
В подальшому ці особи були затримані пильними мешканцями Івано-Франківської області та працівниками правоохоронних органів.
Громадяни 1980 та 1998 років народження своєї вини не визнали, не погодились з вироком Івано-Франківського міського суду та подали апеляційні скарги, в яких просили їх виправдати та скасувати вирок суду першої інстанції. Головним аргументом апелянтів була відсутність у суду та сторони обвинувачення прямих доказів їх винуватості. Однак, апеляційний суд погодився з висновком місцевого суду про доведеність вини підсудних на підставі зібраних слідством непрямих доказів.