Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Розгляд корупційних справ потребує сучасних підходів до правозастосування та чіткого процесуального мислення – суддя ВС у ККС

15 квітня 2025, 15:21

Суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Олександра Яновська поділилася ключовими тенденціями в розгляді справ про зловживання владою та окреслила проблемні питання процесуальної стратегії захисту під час ІІІ Антикорупційного форуму.

Суддя розповіла про неоднозначне тлумачення положень ст. 364 КК України й зупинилася на висновках об’єднаної палати ККС ВС щодо обов’язкових елементів складу передбаченого цією статтею правопорушення. Спікерка акцентувала на питанні наявності мети отримання неправомірної вигоди у справах про зловживання службовим становищем, а також на дискусійному аспекті — чи потрібно доводити зв'язок між службовою особою та іншою особою, яка могла отримати таку вигоду. Як наголосила доповідачка, згідно з правовою позицією ОП ККС ВС такий зв’язок не є обов’язковим доказовим елементом складу злочину.

Окрему частину свого виступу суддя присвятила доцільності використання процесуальних документів як доказів у суді. Вона зазначила, що слід чітко розмежовувати процесуальні документи (такі як постанови прокурорів або ухвали слідчих суддів) і докази в кримінальному провадженні. Доповідачка зауважила, що помилкове тлумачення цих документів як доказів призводить до хибної процесуальної тактики та шкодить ефективності захисту.

Олександра Яновська звернула увагу на те, що питання, пов’язані з недоліками оформлення процесуальних документів (наприклад, відсутність підписів у постановах або незазначення технічних характеристик у протоколах НСРД), не є ключовими аргументами для виправдувального вироку або закриття справи. Натомість захист повинен фокусуватися на доведенні або спростуванні наявності складу злочину за матеріальними критеріями та законності отриманих доказів.

Спікерка також акцентувала на необхідності чіткості у формулюванні клопотань про закриття кримінального провадження. Суддя зазначила, що адвокати мають вказувати конкретну підставу, передбачену ст. 284 КПК України, а не посилатися одночасно на декілька взаємовиключних норм.

Захід організувала Асоціація адвокатів України.

Фото надали організатори.

Верховний Суд