Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Члени Вищої ради правосуддя взяли участь у відкритті виставки, яка присвячена історичному досвіду державотворення України

27 січня 2025, 13:22

Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов, члени Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич, Інна Плахтій взяли участь у відкритті виставки «Архіви незалежності: документи, що змінили історію» у приміщенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

В експозиції представлені документи з приватної колекції доктора юридичних наук, заслуженого юриста України, Почесного Консула Литовської Республіки, колишнього заступника члена Венеційської Комісії від України Володимира Пилипенка, а саме рідкісні документи, географічні карти, книги, світлини періоду від ХVІІІ століття до початку ХХ століття, які є свідченням безперервної боротьби українського народу за свободу, незалежність України, право на самовизначення та відновлення української державності.

Володимир Пилипенко зазначив, що ці документи пережили подвійну окупацію – довготривалу радянську та у 2022 році під час повномасштабного вторгнення рф в Україну, коли в будинку його родини в Київській області протягом місяця перебували загарбники. Вони не зрозуміли цінності цих документів, тому не пошкодили їх.

«Ці артефакти підтверджують історію боротьби України за свою державність, тобто те, заради чого наша держава нині виборює свою свободу. Багато документів стосуються права та суду, зокрема присяга військових суддів, закон про надзвичайні військові суди», – розповів Володимир Пилипенко.

Історик, букініст, засновник аукціону «Українська книга» Ігор Глоба зазначив, що це унікальне зібрання рідкісних історичних артефактів, які характеризують період першої незалежності України 1917–1922 років. Колекція не має аналогів в Україні. Це документи, з якими працювали державні діячі та правники понад 100 років тому, зокрема: історичні карти, книги, документи, серед яких закони, універсали, конституція, що діяла на той момент, проєкт конституції держави 1920 року, яка не встигла вступити в дію, але її значення складно переоцінити, бо в ній закладалися підвалини розвитку України та відновлення її державності в майбутньому.

Ці артефакти є не лише історичними пам’ятками, а й важливими дороговказами для сучасного українського суспільства.

Виставка організована за сприяння судді Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді Альберта Єзерова, Голови Касаційного адміністративного суду Михайла Смоковича.