Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Просування стандартів прав людини через навчання суддів: місія НШСУ та Ради Європи

21 травня 2025, 09:57

20 травня 2025 року в місті Києві ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь у третьому засіданні Керівного комітету з імплементації Плану дій Ради Європи для України "Стійкість, відновлення та відбудова" на 2023–2026 роки. Учасниками заходу були високі представники Ради Європи, судової влади України, міністерств та інших державних установ.

Під час засідання українських партнерів та представників Ради Європи було поінформовано про прогрес і досягнення в реалізації проєктів Ради Європи у ключових сферах, визначених Планом дій, а також про співпрацю з Банком розвитку Ради Європи та Реєстром збитків.

У межах тематичних сесій представники національних інституцій обговорили актуальні напрями співпраці з Радою Європи. Серед тем – імплементація Європейської конвенції з прав людини, захист прав внутрішньо переміщених осіб і репатріантів, освіта в галузі прав людини, права ветеранів і військовослужбовців, гендерна рівність, протидія насильству щодо жінок, права дітей в умовах війни, боротьба з дискримінацією, забезпечення верховенства права, протидія корупції та кіберзлочинності, реформи державного управління, свобода медіа, збереження культурної спадщини тощо.

Ректор Микола Оніщук зазначив, що Національна школа суддів України бере участь у 8 проєктах у межах Плану дій, а з урахуванням ініціатив Ради Європи спільно з Європейським Союзом – у 11 проєктах. Вони охоплюють питання відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії рф, воєнних злочинів, захисту прав дітей у воєнний час, забезпечення юридичної визначеності відповідно до європейських стандартів тощо. Тематика проєктів логічно обумовлена необхідністю захисту прав людини в умовах воєнного стану.

Проєктні напрямки включають широкий спектр освітніх форматів: від розробки та адаптації навчальних курсів (зокрема дистанційних), експертного супроводу, апробації курсів, до проведення тренінгів для тренерів, участі в конференціях, круглих столах та навчальних візитах. Навчання охоплює суддів усіх рівнів і юрисдикцій, включно із суддями Верховного Суду.

Окрему увагу ректор приділив двом ключовим напрямам – тематиці відшкодування шкоди в умовах війни та впровадженню дистанційних курсів Ради Європи за програмою HELP. На сьогодні 39 курсів HELP вже адаптовано до українського законодавства, з яких 12 інтегровано до стандартизованих програм підготовки суддів НШСУ. Це важливий внесок у зміцнення фахових спроможностей суддів у сфері захисту прав людини відповідно до стандартів Ради Європи та ЄС.

У рамках подальшого розвитку співпраці було започатковано новий напрям – підготовку тьюторів. НШСУ планує створити систему навчання за програмами HELP, яка включатиме тренінги для тренерів, залучення не лише суддів, але й помічників, а також створення регіональних центрів дистанційного навчання на базі апеляційних судів, де курси HELP будуть поширюватися за активної участі сертифікованих тьюторів.

На переконання ректора, зазначені ініціативи свідчать про системний підхід до розвитку суддівської освіти навіть в умовах збройного конфлікту та підтверджують готовність Національної школи суддів України до подальшої співпраці з Радою Європи задля утвердження стандартів прав людини в Україні.

Національна школа суддів України